Newsy z rynku pracy. Maj 2023

Zapraszam na kolejny zbiór #newsyzrynkupracy*, w którym między innymi o mobilności zawodowej Polaków, niedoborze talentów oraz najatrakcyjniejszych pracodawcach.

Lepiej płatnej pracy Polacy szukają do skutku.

Utrzymująca się wysoka inflacja nie pozostaje bez wpływu na polski rynek pracy. W obliczu rosnących kosztów utrzymania Polacy coraz częściej zmieniają pracodawcę w poszukiwaniu wyższych zarobków.

Z 51. “Monitora Rynku Pracy” przeprowadzonego przez Randstad we współpracy z Instytutem Badań Pollster wynika, że z powodu rosnących cen produktów i usług, a jednocześnie słabiej odczuwanego ryzyka utraty zatrudnienia rotacja znów przybrała na sile. W ciągu 6 miesięcy poprzedzających badanie pracodawcę zmieniło 22 proc. zatrudnionych (wzrost o 2 pkt proc. w porównaniu z poprzednią edycją).

Dominującym powodem zmiany miejsca zatrudnienia jest potrzeba lepszych zarobków. W ostatnim kwartale zeszłego roku przyznawało to 43 proc. zatrudnionych, a obecnie już 47 proc. Najczęściej pracodawcę zmieniają osoby w wieku 18-29 lat: stanowią 35 proc. całej grupy.

Do najniższego poziomu w historii badania zmalał natomiast odsetek osób, które zmieniły stanowisko w obrębie tej samej firmy (z 19 proc. do 16 proc.).

Największa rotacja – zarówno w rozumieniu zmiany pracodawcy (37 proc.), jak i awansu w obecnej firmie (27 proc.) – występowała w branży hotelarskiej i gastronomicznej. Na drugim miejscu pod względem rotacji do innych przedsiębiorstw znaleźli się pracownicy sektora finansowego i ubezpieczeniowego (25 proc.), a na trzecim zatrudnieni w opiece zdrowotnej i pomocy społecznej (24 proc.).

Tuż za wyższą płacą, jako drugi w kolejności powód zmiany pracodawcy, wymieniana jest chęć rozwoju zawodowego: wskazuje ją identyczny odsetek respondentów, jak w zeszłej edycji badania – 43 proc.

Względem poprzedniego kwartału mniej osób natomiast odeszło z powodu niezadowolenia z pracodawcy (spadek z 37 proc. do 34 proc.). Zmniejszyła się także liczba osób, które zmieniły firmę, szukając korzystniejszej formy zatrudnienia (z 37 proc. do 30 proc.). [1]

Niedobór Talentów 2023 – Raport ManpowerGroup

Aż 72% organizacji w Polsce ma trudności w obsadzaniu stanowisk pracy nowymi pracownikami o pożądanych kompetencjach. [2]

Największe trudności z obsadzeniem nowych stanowisk pracy maja firmy z obszaru usług komunikacyjnych (82%), IT i technologii (75%), przemysłu i surowców (74%), oraz nauk przyrodniczych i opieki zdrowotnej (74%).

Wśród najtrudniejszych do znalezienia kompetencji miękkich u kandydatów w Polsce są:

  • odpornośc na stres,
  • umiejętność adaptacji,
  • brakuje również osób ze zdolnościami analitycznymi, potrafiących myśleć krytycznie, a także pracowników wnikliwych i proaktywnych.

Oferty pracy w Polsce.

NOWE oferty pracy w kwietniu 2023 roku: 269 389 [3].

Kwietniowy odczyt liczby ofert pracy jest niższy niż w analogicznym okresie 2022 roku, 2021 roku oraz 2019 roku. Mniej ofert pracy było tylko w 2020 roku, kiedy wybuchła pandemia.

W kwietniu największy przyrost liczby ofert pracy odnotowano w branży medycznej – wzrost o 33 proc. rok do roku. Lekko zwiększony popyt pojawił się również wśród finansistów (wzrost o 4 proc.). W pozostałych badanych zawodach zanotowaliśmy spadki. Są to prawnicy (-38 proc.), HR-owcy (-33 proc.), marketingowcy (-29 proc.), pracownicy działu IT (-26 proc.) oraz pracownicy fizyczni (-24 proc.).

Oto najatrakcyjniejsi pracodawcy w Polsce.

Poznaliśmy wyniki najnowszej edycji badania marki pracodawcy Randstad Employer Brand Research 2023. Badanie jest realizowane w Polsce od 13 lat. W tym roku wzięło w nim udział blisko 5 tysięcy respondentów w wieku od 18 do 64 lat, osób pracujących, uczących się lub poszukujących zatrudnienia. Ankietowani oceniają w nim firmy na podstawie szeregu czynników, które według nich w największym stopniu decydują o atrakcyjności miejsca pracy. [4]

Zdaniem uczestników badania lider rankingu, firma EMC Instytut Medyczny najsilniej kojarzona jest z dobrą sytuacją finansową, możliwością rozwoju kariery oraz stabilnością zatrudnienia. Tegoroczny laureat awansował na szczyt listy z 8. miejsca.

LS Airport Services który zajął 2. miejsce, poza dobrą sytuacją finansową wyróżnił się atrakcyjnym poziomem wynagrodzeń i benefitami oraz możliwością rozwoju kariery. On także zaliczył duży skok w rankingu względem poprzedniej edycji badania, awansował z 9. miejsca.

Zamykający podium Fujitsu Technology Solutions znalazł się o jedną lokatę niżej niż rok wcześniej. Jako jego mocne strony respondenci wskazywali nie tylko sytuację finansową i atrakcyjne wynagrodzenia, ale również podkreślali bardzo dobrą reputację firmy. 

Do pierwszej dziesiątki trafiły 3 firmy motoryzacyjne, 2 z sektora nowoczesnych technologii, 2 związane z branżą lotniczą, przedsiębiorstwo medyczne, przedsiębiorstwo z branży oświetleniowej oraz producent sprzętu AGD. W porównaniu z zeszłymi latami w tym roku nie ma w tym gronie spółek skarbu państwa. 

Jeszcze nigdy w Polsce nie pracowało tak wiele osób. Padł rekord

Jak wynika z Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) przeprowadzonego przez GUS, w pierwszym kwartale 2023 r. liczba osób aktywnych zawodowo w wieku 15-89 lat wyniosła 17 mln 357 tys., z tego: 16 mln 852 tys. to pracujący, a 505 tys. – bezrobotni. Populacja biernych zawodowo w analogicznej grupie wieku liczyła 12 mln 363 tys. osób.[5]

W pierwszym kwartale 2023 r. wskaźnik zatrudnienia ogółem wyniósł 56,7 proc. i był wyższy wśród mężczyzn (64,3 proc.) niż wśród kobiet (49,7 proc.). Biorąc pod uwagę miejsce zamieszkania, podobny poziom wskaźnika odnotowano zarówno w miastach (56,7 proc.), jak i na wsi (56,6 proc.). Warto dodać, że wskaźnik ten wśród osób w wieku produkcyjnym (18-59/64) wyniósł 78,6 proc.

W omawianym okresie osoby aktywne zawodowo stanowiły 58,4 proc. ludności w wieku 15-89 lat. Wskaźnik ten zwiększył się zarówno w porównaniu z czwartym kwartałem 2022 r. – o 0,2 pkt proc., jak i pierwszym kwartałem 2022 r. – o 0,4 pkt proc. Wśród osób w wieku produkcyjnym (18-59/64) wskaźnik ten wyniósł 81,1 proc.

W pierwszym kwartale 2023 r. populacja pracujących w wieku 15-89 lat liczyła 16 mln 852 tys. osób i zwiększyła się zarówno względem poprzedniego kwartału – o 56 tys., czyli o 0,3 proc., jak i w odniesieniu do pierwszego kwartału 2022 r. – o 138 tys., czyli o 0,8 proc.

W pierwszym kwartale 2023 r. populacja osób bezrobotnych w wieku 15-74 lata liczyła 505 tys. i pozostała na zbliżonym poziomie w porównaniu z czwartym kwartałem 2022 r., natomiast zmniejszyła się w stosunku do pierwszego kwartału 2022 r. – o 31 tys., czyli o 5,8 proc.

Więcej niż połowę zbiorowości bezrobotnych stanowili mężczyźni – 56,4 proc., tj. 285 tys., a biorąc pod uwagę miejsce zamieszkania – przeważali liczebnie bezrobotni w miastach (56,8 proc. ogółu bezrobotnych, czyli 287 tys.).


*Przy okazji wyjaśniam, że #newsyzrynkupracy to newsy publikowane w danym miesiącu na moim Instagramie, a niniejszy biuletyn to ich zbiór.

Zapraszam za miesiąc na kolejne #newsyzrynkupracy i co poniedziałek na mojego INSTAGRAMA!


Źródło:

[1] cały artykuł: https://www.pulshr.pl/rekrutacja/lepiej-platnej-pracy-polacy-szukaja-do-skutku-tu-nie-ma-miejsca-na-sentymenty,97041.html

[2] Raport ManpowerGroup: https://raportyhr.manpowergroup.pl/niedobor-talentow-2023

[3] Raport Grant Thornton: https://grantthornton.pl/wp-content/uploads/2023/05/Oferty-pracy-w-Polsce-kwiecien-2023.pdf

[4] cały artykuł: https://www.pulshr.pl/zarzadzanie/oto-najatrakcyjniejsi-pracodawcy-w-polsce,97552.html

[5] cały artykuł: https://www.pulshr.pl/rekrutacja/jeszcze-nigdy-w-polsce-nie-pracowalo-tak-wiele-osob-padl-rekord,97744.html

Dodaj komentarz