Zapraszam na zbiór #newsyzrynkupracy*, w którym między innymi o: szczęściu w pracy Polaków, benefitach świątecznych oraz ofertach pracy w Polsce.
Siódma edycja badania „Szczęście w pracy Polaków”: co jest najważniejsze dla pracowników?
Według raportu „Szczęście w pracy Polaków”, który został przygotowany przez agencję pracy Jobhouse i Great Digital, współczynnik szczęścia w 2023 roku wyniósł 6,8 w 10-punktowej skali. Jest to nieco mniej niż rok temu (6,9).
W tym roku badani jeszcze niżej niż rok temu oszacowali poziom starań pracodawców o szczęście członków zespołu. Średnia ich ocen wynosi 5,6 w 10-punktowej skali, czyli o 0,2 pkt. mniej niż w 2022 roku.
Z raportu wynika, że pięć najważniejszych czynników, które decydują o szczęściu w pracy Polaków, pozostaje bez zmian od zeszłorocznej edycji.
Na pierwszym miejscu nadal znajduje się wynagrodzenie, które wskazało aż 91% badanych – to nieco więcej niż w ubiegłym roku (89%). Następnie respondenci podkreślili rolę takich aspektów jak: współpracownicy, na których można liczyć (81%), przyjazna atmosfera pracy (80%), relacje z przełożonym (75%) oraz możliwości rozwoju, jakie oferuje praca (75%). W porównaniu do zeszłorocznego raportu rola tego ostatniego czynnika spadła o 6 punktów procentowych (81% w 2022 r.). [1]
Mikołaj mniej hojny niż rok temu?
- 41% pracowników spodziewa się, że ich firma zorganizuje w tym roku firmową wigilię.
- Najbardziej pożądanym świątecznym benefitem jest jednorazowa premia finansowa. Chciałoby ją otrzymać 86% badanych przez Pracuj.pl.
- Pracownicy spodziewają się w tym roku mniej benefitów świątecznych niż rok temu.
- ¼ pracowników planuje wziąć urlop we wszystkie pracujące dni między Wigilią a Sylwestrem.
- 73% pracowników uważa, że odpoczynek podczas świąt pozwala wrócić do pracy z nowymi siłami. [2]
Oferty pracy w Polsce.
NOWE oferty pracy w listopadzie 2023 roku: 233 093.
Pogłębia się spadek liczby ofert na rynku pracy. W listopadzie było ich o 22% mniej niż w analogicznym miesiącu przed rokiem.
W listopadzie w większości badanych zawodów zanotowano spadki liczby ofert pracy w ujęciu rocznym. Największy widoczny był w branży finansowej – pracodawcy opublikowali tu o 48% mniej ofert niż rok temu. Duże spadki są widoczne również wśród pracowników w branży IT (-44%), HR (-39%) oraz w branży marketingowej (-24%). Jedyny wzrost widoczny jest w zawodach opieki medycznej (17%). [3]
*Przy okazji wyjaśniam, że #newsyzrynkupracy to newsy publikowane w danym miesiącu na moim Instagramie, a niniejszy biuletyn to ich zbiór.
Zapraszam za miesiąc na kolejne #newsyzrynkupracy i co poniedziałek na mojego INSTAGRAMA!
Źródło:
[1] Badanie Jobhouse i Great Digital: https://jobhouse.pl/pl/siodma-edycja-badania-szczescie-w-pracy-polakow-co-jest-najwazniejsze-dla-pracownikow
[2] Badanie Pracuj.pl: https://media.pracuj.pl/273483-mikolaj-mniej-hojny-niz-rok-temu-czyli-o-tym-jakich-swiatecznych-benefitow-oczekuja-pracownicy-w-te-swieta
[3] Grant Thornton: https://grantthornton.pl/publikacja/poglebia-sie-spadek-liczby-ofert-pracy/