Mobilność zawodowa Polaków 2023

Przebyta pandemia, wojna w Ukrainie oraz wzrastająca inflacja odbija się na rynku pracy. Pracownicy coraz częściej poza bezpieczeństwem i stabilizacją zatrudnienia jako powód zmiany pracy podają wyższe zarobki.

Warto dodać, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w marcu 2023 r. wyniosło rekordowo 7508,34 zł (według GUS), co oznacza wzrost o 12,6% rok do roku. Jest to historyczna duża dynamika płac.

Z 51. “Monitora Rynku Pracy” przeprowadzonego przez Randstad we współpracy z Instytutem Badań Pollster wynika, że z powodu rosnących cen produktów i usług, a jednocześnie słabiej odczuwanego ryzyka utraty zatrudnienia rotacja znów przybrała na sile. W ciągu 6 miesięcy poprzedzających badanie pracodawcę zmieniło 22% zatrudnionych (wzrost o 2 pkt proc. w porównaniu z poprzednią edycją). [1]

Jak zatem wygląda mobilność zawodowa Polaków w 2023?

Według badania Pracuj.pl „Mobilność zawodowa Polaków w 2023 roku” [2]:

  • 41% badanych szuka obecnie pracy lub planuje w najbliższym czasie zmienić obecną,
  • 84% respondentów jest otwartych na otrzymanie ciekawej oferty pracy w najbliższych miesiącach

Zaś według 51. “Monitora Rynku Pracy” [3]:

  • 56% polskich pracowników aktywnie szuka lub rozgląda się za nowa pracą,
  • najczęściej pracodawcę zmieniają osoby w wieku 18-29 lat: stanowią 35% całej grupy,
  • do najniższego poziomu w historii badania zmalał natomiast odsetek osób, które zmieniły stanowisko w obrębie tej samej firmy (z 19% do 16%),
  • największa rotacja – zarówno w rozumieniu zmiany pracodawcy (37%), jak i awansu w obecnej firmie (27%) – występowała w branży hotelarskiej i gastronomicznej.
  • na drugim miejscu pod względem rotacji do innych przedsiębiorstw znaleźli się pracownicy sektora finansowego i ubezpieczeniowego (25%), a na trzecim zatrudnieni w opiece zdrowotnej i pomocy społecznej (24%).

Powody zmiany pracy

Do najczęstszych powodów zmiany pracy według badania Pracuj.pl „Mobilność zawodowa Polaków w 2023 roku” [4] są:

  • 57% osób deklaruje, że powodem poszukiwania pracy jest chęć zarabiania więcej,
  • Ponad połowa Polaków wciąż zwraca uwagę czy firma umożliwia pracę zdalną lub hybrydową,
  • 40% badanych zauważa, że oferowane płace w ofertach zmniejszyły się,
  • Niemal połowa badanych zauważa, że liczba ofert pracy w ich specjalizacji jest mniejsza niż rok temu,

A według 51. “Monitora Rynku Pracy” [5] powodami zmiany pracy są:

  • wyższa płaca,
  • chęć rozwoju zawodowego: wskazuje ją identyczny odsetek respondentów, jak w zeszłej edycji badania – 43%.

Podsumowanie

W roku 2023 rotacja zawodowa stała się powszechnym zjawiskiem, a pracownicy coraz częściej podejmują decyzję o zmianie pracy i eksploracji różnych ścieżek kariery. Istnieje wiele czynników, które przyczyniły się do tego wzrostu rotacji zawodowej.

Po pierwsze, dynamiczne zmiany na rynku pracy i postęp technologiczny stwarzają nowe możliwości zawodowe. Wraz z rozwojem sektora technologicznego i cyfrowego, powstają nowe stanowiska pracy, które przyciągają pracowników z różnymi umiejętnościami i specjalizacjami. W odpowiedzi na te zmiany, pracownicy często szukają nowych wyzwań i możliwości rozwoju, co prowadzi do rotacji zawodowej.

Ponadto, młodsze pokolenia, takie jak pokolenie Y (millenialsi) i pokolenie Z, często stawiają większy nacisk na autonomię, elastyczność i równowagę między życiem zawodowym a prywatnym. Oczekują różnorodnych doświadczeń i chcą eksplorować różne obszary zawodowe. Pracownicy z tych pokoleń często podejmują decyzję o zmianie pracy w celu znalezienia bardziej satysfakcjonującej ścieżki kariery.

Wzrost rotacji zawodowej ma również związek z rosnącą świadomością pracowników dotyczącą znaczenia rozwoju osobistego i zawodowego. Ludzie coraz bardziej zdają sobie sprawę, że niezbędne jest nieustanne doskonalenie umiejętności i nabieranie nowych doświadczeń, aby sprostać wymaganiom dynamicznego rynku pracy. W związku z tym, pracownicy podejmują ryzyko zmiany pracy, aby zdobywać nowe umiejętności i rozwijać się zawodowo.

Warto zaznaczyć, że rotacja zawodowa ma zarówno pozytywne, jak i negatywne konsekwencje. Z jednej strony, może prowadzić do wzrostu motywacji i zaangażowania pracowników, a także przyczynić się do wprowadzenia nowych pomysłów i perspektyw w firmach. Z drugiej strony, zbyt częsta rotacja może powodować brak stabilności, trudności w zatrzymaniu utalentowanych pracowników i koszty związane z rekrutacją i szkoleniem nowych pracowników.

Zarówno pracownicy, jak i pracodawcy muszą dostosować się do tego zjawiska i podejść do niego w sposób elastyczny i strategiczny. Pracownicy powinni podejmować decyzje o zmianie pracy na podstawie swoich celów zawodowych i osobistych, podczas gdy pracodawcy powinni tworzyć korzystne warunki pracy i oferować atrakcyjne możliwości rozwoju, aby zatrzymać utalentowanych pracowników.


Zapraszam też na: 

LinkedIn

Facebook

Instagram


Źródło:

[1] Cały artykuł: https://www.pulshr.pl/rekrutacja/lepiej-platnej-pracy-polacy-szukaja-do-skutku-tu-nie-ma-miejsca-na-sentymenty,97041.html

[2,4] Badanie Pracuj.pl: https://media.pracuj.pl/240043-poszukuja-mimo-kryzysu-mobilnosc-zawodowa-polakow-w-2023-roku

[3,5] 51. “Monitor Rynku Pracy” https://info.randstad.pl/24748/lp/i/monitor-rynku-pracy-51?&referral_domain=www.google.comNaNhttps://www.google.com/

Dodaj komentarz